حمل و نقل عمومی در اسپانیا

حمل و نقل عمومی در اسپانیا : از لحاظ سیستم و انواع مختلف حمل و نقل عمومی اسپانیا یکی از بهترین کشورهای اروپا است. یکی از موارد مهمی که مهاجران به آن توجه می نمایند دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی در اسپانیا است. افرادی که با ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری، خرید ملک و ثبت شرکت  وارد اسپانیا می شوند به نحوه حمل و نقل بسیار توجه می نمایند. در این کشور انواع متروها و ریل های پر سرعت بین شهرهای محتلف وجود دارد. این قابلیت می تواند به کاهش هزینه های رفت و آمد در سراسر کشور کمک کند.

مترو

سیستم های راه آهن زیرزمینی (مترو) در شهرهای مهم اسپانیا مانند بارسلون ، مادرید ، بیلبائو ،سویا و والنسیا وجود دارد بلیط ها و گذرگاه ها امکان سفر با کلیه وسایط حمل و نقل عمومی از جمله مترو ، اتوبوس و خدمات قطار حومه را فراهم می کند.

مترو در بارسلونا

مترو بارسلونا یکی از مدرن ترین و بهترین سیستم های طراحی شده در جهان است. این مترو دارای ۱۲ خط است: L1 تا L12. ایستگاه های مترو در خیابان های اسپانیا توسط یک “M” بزرگ بر روی یک تابلوی قرمز، نشان داده شده است. راه نمای سفر و نقشه مترو در دفاتر گردشگری و در باجه های بلیط فروشی ایستگاه ها موجود است. خطوط با رنگ مشخص شده اند و اتصالات بین خطوط و بین سیستم های مترو و قطار (enlace) به وضوح نشان داده شده است. در داخل مترو تابلوهای روشن نشان می دهد که قطار از کجا آمده است . ایستگاهی که به آن نزدیک می شوید و با حرکت قطار پس از توقف ، ایستگاه بعدی را نیز نمایش می دهد. همچنین خط مترو و اتوبوس امکان جا به جایی شما از مرکز شهر به فرودگاه را با یک کارت مترو فراهم می کند.

 ساعات کار مترو در شهر به صورت زیر می باشد:

• یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب • جمعه ها از ساعت ۶ صبح تا ۲ صبح روز بعد • شنبه ها از ساعت ۵ صبح و به صورت ۲۴ ساعته باز می باشد. بلیط مترو،قطار شهری درون منطقه یک،اتوبوس وتراموا مشترک است و بلیط را می توان در ایستگاه مترو و یا تراموا یا از دستگاههای خودپرداز ServiCaixa و مراکز فروش ویژه خریداری کرد. ساعات کار اتوبوس با کمترشدن تعداد آن ها در شب و سرویس فقط درمسیر های اصلی از ۱۱ شب تا ۶ صبح به صورت شبانه روزی می باشد.

هزینه بلیط حمل و نقل عمومی در اسپانیا

هزینه تعرفه بلیط حمل و نقل عمومی درون شهر بارسلونا (منطقه یک) در سال ۲۰۱۹ به صورت زیر می باشد. • بلیط یک طرفه:۲.۲۰ یورو • بلیط بدون محدودیت یکروزه:۸.۶۰ یورو • بلیط ۱۰ تایی یک ماهه ( قابل استفاده همزمان برای چند نفر):۱۰.۲۰ یورو • بلیط ۵۰ سفره یک ماهه:۴۳.۵۰ یورو • بلیط ۷۰ سفره یک ماهه:۶۰.۹۰ یورو • بلیط بدون محدودیت یک ماهه:۵۴.۰۰ یورو • بلیط بدون محدودیت ۳ ماهه برای افراد زیر ۲۵ سال:۱۰۵.۰۰یورو در بارسلونا در صورت استفاده از بلیط مترو برای مقاصد مختلف در طول ۱ ساعت و ۱۵دقیقه برای شما یک سفر محاسبه می شود شما می توانید در این مدت زمان بارها سوار اتوبوس،مترو،قطار درون شهری و تراموا شوید. کارت بارسلونا Barcelona Card: سفر رایگان با وسایل حمل و نقل عمومی + کارت تخفیف گردشگری ایده آل برای توریست هایی که قصد سیاحت در شهر را دارند. با این کارت علاوه بر سفر رایگان درون شهری، امکان بازدید از بسیاری از جاذبه های شهر بصورت رایگان یا با هزینه اندک وجود دارد.

مزایای استفاده از کارت بارسلونا:

کارت بارسلونای مخصوص برای کودکان ۴ تا ۱۲ سال

قیمت این کارت به شرح زیر است:

• ۳ روزه: ۴۵ یورو / ۲۱ یورو (مخصوص کودکان) • ۴ روزه: ۵۵ یورو / ۲۷ یورو (مخصوص کودکان) • ۵ روزه: ۶۰ یورو / ۳۲ یورو (مخصوص کودکان)

مترو در شهر مادرید

مادرید بزرگترین و قدیمی ترین سیستم مترو در اسپانیا با ۱۳ خط و ۳۰۱ ایستگاه که بیشتر شهر را پوشش می دهد از ۶ صبح تا ۱.۳۰ صبح کار می کند و روزانه حدود سه میلیون نفر از آن استفاده می کنند. از نظر طول ، این شبکه به ۲۹۶ کیلومتر می رسد که هفتمین طولانی ترین طول جهان در پشت لندن ، نیویورک ، شانگهای ، توکیو ، مسکو و سئول است. کرایه برای اکثر خطوط ۲.۰۰ یورو است (فقط ۱.۵۰ یورو فقط برای خطوط ویژه) یا ۱۸.۳۰ یورو برای بلیط ۱۰ سفر در همه ایستگاه های شبکه مترو و مترو لیجر: ML1 ، ML2 و ML3 . بلیط های ۳۰ روزه یا سالانه بلیط برای:

  • جوانان زیر ۲۳ سال (abono joven) ،
  • مسافر (abono normal)
  • برای بازنشستگان بالای ۶۵ سال (abono tercera edad) در دسترس است.

بلیط های فصل گزینه ی بسیار خوبی برای مسافرت نامحدود با وسایل نقلیه عمومی از جمله زیر زمین ، اتوبوس های شهری و قطارهای محلی (cercanías) می باشد. برای بازنشستگانی که فقط ۱۲.۳۰ یورو در ماه برای مسافرت نامحدود پرداخت می کنند ، بسیار مقرون به صرفه است. مترو در شهر والنسیا سیستم مترو والنسیا که در سال ۱۹۸۸ افتتاح شد ، از ۹ خط تشکیل شده است. بلیط های تک سفره ۱.۵۰ یورو برای مناطق (A ، B ، C ، D) و یا بازگشت ۲.۹۰ یورو است. برای بلیط های تکی که چندین منطقه را پوشش می دهند ، قیمت آن بین ۲.۱۰ یورو تا ۳.۹۰ یورو است. یک کارت ۱۰ سفره برای یک منطقه واحد ۷.۲۰ یورو هزینه دارد.و قطارها معمولاً از ۵ صبح تا نیمه شب حرکت می کنند.

اتوبوس در اسپانیا

سیستم حمل و نقل عمومی اتوبوس در اسپانیا عملکرد بسیار خوبی دارد و به راحتی و بسیار منظم در تمام مناطق شهری قابل دسترس می باشد. شما می توانید در بعضی از مسیر ها جهت راحتی بیشتر و صرف زمان کمتر از مترو و اتوبوس به صورت ترکیبی استفاده کنید. به هنگام سوار شدن مسافران معمولاً از درب جلو وارد اتوبوس می شوند و از درب های عقب خارج می شوند. شما معمولاً قبل از رسیدن به ایستگاه مورد نظر باید با فشار دادن دکمه قرمز رنگ, راننده را برای توقف در ایستگاه بعدی آگاه کنید.

اتوبوس در مادرید

مادرید دارای ۲۰۰۰ اتوبوس شهری است که مسیرهای بیش از ۲۰۰خط را طی می کند و تقریباً تمام نقاط شهر را به هم وصل می کند. شبکه خطوط اتوبوس از بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر فراتر رفته و دارای ۱۰،۰۰۰ ایستگاه است. برنامه اتوبوس ها بسته به خطوط متفاوت است ،معمولاً سرویس خود را حدود ساعت ۶ بامداد شروع می کنند و حدود ساعت ۱۱:۳۰ شب تعطیل می کنند.

اتوبوس های شبانه

مادرید سرویس ۲۶ خط شبانه معروف به “Búhos”را دارد که بخش بزرگی از شهر را در طول شب پوشش می دهد. این اتوبوس ها هر روز بین تقریبا ۲۳:۵۵ و ۵:۵۰ ساعت حرکت می کنند.

نکته مهم

توجه به این نکته ضروری است که شما می توانید بلیط تک سفره را از داخل اتوبوس ها خریداری کنید اما بلیط های چند سفره را حتما باید در ایستگاه های مترو یا از باجه های بلیط فروشی خریداری نمایید. اتوبوس در بارسلونا بارسلونا دارای ناوگان بیش از هزار اتوبوس است که بیش از ۸۰ مسیر مختلف را طی می کند و به توریستی ترین مکان ها و حتی دورافتاده ترین گوشه های شهر می رسد. برنامه اتوبوس بسته به خطوط متفاوت است ، اما بیشتر آنها سرویس خود را ساعت ۵:۰۰ شروع می کنند و حدود ساعت ۲۳:۰۰ به پایان می رسند. همچنین بارسلونا دارای سرویس اتوبوس شبانه نیز می باشد که با نام Night Bus شناخته می شود و بخش بزرگی از شهر را در بر می گیرد. برنامه اتوبوس های شبانه تقریباً بین ۲۲:۴۰ تا ۰۵:۰۰ ساعت است. نقطه شروع آن Plaza de Cataluña است. قطار در اسپانیا اسپانیا دارای یک شبکه گسترده قطار با سرعت بالا است که مسیرهای زیادی به آن کشور وصل می شوند. مسیری با قطار یکی از سریعترین راه ها برای طی کردن از شهر به شهر است ، با خدمات پر سرعت بین مقصد های اصلی مانند بارسلونا ، مادرید و والنسیا. Renfe شبکه سراسری قطار اسپانیا بوده و از طریق آن میتوان به برخی از کشور های همسایه سفر کرد. همچنین سرویس های پرسرعت AVE با سرعت زیاد بین شهرها ،این قطارها خدمات حومه را به افرادی که به مسافرت های داخل و خارج از شهرهای بزرگ میروند، ارائه می کنند.

تاکسی

هزینه تاکسی در بارسلونا : هزینه ورودی اولیه: ۲.۲۰ یورو. • قیمت هر کیلومتر از دوشنبه تا جمعه بین ۸:۰۰ صبح و ۸:۰۰ بعد از ظهر: ۱.۱۷ یورو. • قیمت هر کیلومتر از دوشنبه تا جمعه بین ۸:۰۰ بعد از ظهر و ۸:۰۰ بامداد: ۱.۴۰ یورو. • قیمت هر کیلومتر شنبه ها ، یکشنبه ها و تعطیلات: ۱.۴۰ یورو. • مکمل ساعت جمعه ها ، شنبه ها ، یکشنبه ها و تعطیلات از ساعت ۰ تا ۶:۰۰ ساعت: ۲ یورو. • مکمل چمدانهای بزرگتر از ۵۵x35x35 سانتی متر: ۱ یورو. • مکمل فرودگاه ، نمایشگاه تجاری و ایستگاه قطار سان: ۲.۱۰ یورو. • هر ساعت انتظار: ۲۲.۱۰ یورو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *