اجاره و خرید خانه در آلمان

همانطور که گفته شد آلمان جز بهترین و ایده آل ترین  کشورهای اتحادیه اروپاست. خیلی از افراد برای خرید ملک در آلمان نمی توانند هزینه کنند و برای زندگی ترجیح می دهند خانه ای درالمان اجاره کنند. طبق آمار مالکیت خانه در آلمان در سطح پایینی قرار دارد بطوریکه  در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۵۰% مردم صاحب خانه بودند.

برای انتخاب بین دو گزینه خرید یا اجاره بسته به توان مالی و شرایط زندگی افراد میتوان تصمیم گرفت با توجه به افزایش نرخ تقاضا نسبت به عرضه درآلمان طی افزایش جمعیت بخصوص در شهر های بزرگ شاهد افزایش نرخ اجاره و خرید ملک در آلمان هستیم، و اگر فرد توانایی لازم برای خرید ملک را دارد با توجه به نرخ  وام مسکن با بهره  ۱ الی ۲%  که شرایط را برای خرید تسهیل می کند، خرید ملک گزینه مناسبتری است.

همچنین شما می توانید اطلاعاتی در مورد نحوه مهاجرت به آلمان را در اینجا مشاهده کنید.

با توجه به تفاوت میان قانون های حقوقی، مالیاتی و سرمایه گذاری در کشورهای مختلف فرد مهاجر برای خرید ملک در آلمان بهتر است از یک وکیل مجرب کمک بگیرد تا دچار ضرر و زیان نگردد. کشورهای اروپایی برای خرید ملک و پرداخت مالیات آن قوانین بسیاری دارند که باید شخص خریدار آن را پرداخت کند. به طور خلاصه برای خرید ملک درآلمان بعد از پیدا کردن خانه و پسندیدن ملک مورد نظر در دفتر خانه یک پیش نویس قرارداد  که در آن قیمت ملک و مقدار مالیات و هزینه پیش پرداخت قید شده توسط مالک نوشته می شود که خریدار در صورت تایید موظف به پرداخت ۱۰% از مبلغ قرارداد به دفتر خانه می باشد مرحله بعدی باید مالیات خانه که حدود ۳ الی ۷% از قیمت است را ظرف مدت ۴ هفته پرداخت کند و در مرحله آخر قرارداد به امضای طرفین می رسد. در آلمان خرید ملک منجر به گرفتن اقامت برای صاحب خانه نمیشود و فرد برای اقامت میتواند از طرق دیگر مثل تحصیلی، کاری اقدام نماید و یا با ویزای توریستی بلند مدت به آلمان رفت و آمد داشته باشد.

 

نرخ تورم در آلمان  بسیار پایین بوده و در بخش مسکن تغییرات ناچیز است،  از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳ در قسمت خرید ۲۳% و در قسمت اجاره ۱۵% افزایش وجود داشته است. تقریبا هزینه خرید ملک در آلمان از هر متر مربع بین ۲۰۰۰€ تا ۸۵۰۰€ (یورو) پیش بینی می شود.

با این حال همه افراد توانایی خرید ملک در آلمان را ندارند و ترجیح میدهند برای زندگی ملکی را اجاره کنند. در بین مردم آلمان با اینکه می توانند ملکی را خریداری کنند، هستند افرادی که تمایل به خرید ملک ندارند و اجاره نشینی را ترجیح میدهند چون در ملک اجاره ای راحت تر زندگی می کنند و بعد از مدت طولانی اجاره ملک کمتری بابت سکونت پرداخت می کنند.

همچنین شما می توانید برای اخذ  مهاجرت تحصیلی آلمان در اینجا اقدام کنید.

در شهرهای بزرگ می توان در حومه شهر خانه های مستقل پیدا کرد و خانه های مستقل در سطح شهر برای اجاره و خرید بسیار گران قیمت هستند. ، این در حالی است که اکثریت مردم اپارتمان نشین هستند. وقتی قصد خرید خانه داشته باشند سعی می کنن خانه ای خریداری کنند که مادام العمر از آن استفاده کنند بنابراین مواردی مانند زیرساخت خانه، دسترسی به مدارس، مغازه ها و حمل و نقل های عمومی مورد توجه خریدار میباشد. 

در زیر چند مورد از مزایای اجاره ملک را مطرح میکنیم:

برای اجاره ملک نیاز به داشتن پول زیاد و یا گرفتن وام مسکن نیست و فرد مجبور به پرداخت هزینه های تعمیر و نگهداری نیست و با گرفتن مجوز سه ماهه میتواند آپارتمان خود را تغییر دهد در کل قوانین آلمان به نفع مستاجر است و برای اجاره نیاز به مدارک اسناد رسمی نیست.

همچنین شما می توانید برای اخذ  ویزای کاری آلمان  در اینجا اقدام کنید.

در زیر به بررسی چند شهر آلمان برای خرید ملک در آلمان می پردازیم:

برلین

برلین پایتخت کشور آلمان و پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر آلمان است زندگی در برلین با توجه به وجود صنایع خودرو، مکانیک، عمران، حمل و نقل، ساخت و ساز،  که اقتصاد سازنده این شهر هستند، از نظر شغلی و کیفیت زندگی از سطح بالایی برخوردار است و نرخ میانگین هر متر مربع خانه در برلین حدود ۴۸۵۰ یورو می باشد.

هامبورگ

هامبورگ به عنوان ثروتمند ترین شهر آلمان و بزرگترین بندر و مرکز تجاری به دلیل نزدیکی به دریای شما دارای آب و هوای اقیانوسی مطلوبی می باشد و بعد از برلین بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آلمان است در این ایالت تابستان گرم پاییز و بهار معتدل و زمستان خنک دارد و میتوان گفت نمی توان در اروپا جایی مانند هامبورگ آلمان پیدا کرد که در آن صنایع مادر مثل مس، آلومینیوم و فولاد اینقدر متمرکز باشند.  طبق آمار جدید تقریبا ۳۰% جمعیت هامبورگ را مهاجران تشکیل می دهند. نرخ میانگین هر متر مربع خانه در هامبورگ حدود ۵۵۰۰ یورو می باشد.

مونیخ

مونیخ از دیدنی ترین شهر های آلمان است که دارای طبیعت زیبا و آب و هوایی دلپذیر است. امروزه شهر مونیخ از مدرنترین شهر های دنیا وکیفیت زندگی در آن بسیار خوب است. مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان بعد از برلین و هامبورگ به شمار می رود. مونیخ یکی از شهر های گران برای زندگی در المان است و نسبت به سایر ایالت های آلمان هزینه مسکن در مونیخ بالاست و به دلیل کیفیت بالای زندگی ایمنی  بالا و استعداد

بین المللی گرانترین شهر آلمان است که با کمبود مسکن مواجه است. این در حالی است که با وجود فعالیت های ساختمانی و برنامه ریزی های انجام شده برای توسعه مسکن در آلمان ، نمیتوان پاسخگوی حجم بالای مشتاقان خرید ملک در مونیخ بود و همین کمبود عرضه نسبت به تقاضا نشاندهنده افزایش قیمت ملک در آینده است. نرخ میانگین هر متر مربع خانه در مونیخ حدود ۸۹۰۰ یورو می باشد.

فرانکفورت

بیشترین تعداد مهاجران در شهر های المان در شهر فرانکفورت هستند که ۲۵% از جمعیت این شهر را مهاجرین بدون پاسپورت و ۱۰% را مهاجرین با پاسپورت آلمانی تشکیل می دهند. این شهر از مدرن ترین اسمان خراش ها در مرکز شهر و خانه های با بافت قدیمی در حوالی شهر تشکیل شده است از ۱۸ برج بلند درآلمان ۱۷ برج در فرانکفورت وجود دارد.حقوق دریافتی افراد در این شهر بسیار مناسب بوده و از سطح کیفی خوبی برای زندگی برخودار هستند همین امر باعث شده کمتر فقیری در این شهر وجود داشته باشد و این شهر را به شهری محبوب برای مهاجرت تبدیل کند.  نرخ میانگین هر متر مربع خانه در فرانکورت حدود ۵۶۰۰  یورو می باشد.

دوسلدورف

دوسلدورف از مهم ترین شهر های دانشگاهی المان محسوب می شود. دور تا دور این شهر توسط باغ ها و پارک های زیبا احاطه شده و دارای آب و هوای اقیانوسی است. این شهر بر خلاف تصور جزو شهر های گران قیمت محسوب می شود این نکته را با مثالی از برلین مورد بررسی قرار میدهیم: به طور مثال سطح زندگی در دوسلدورف با حقوق ۴۶۰۰ یورو با سطح زندگی با حقوق ۴۲۰۰ یورو در برلین برابری می کند با این احتساب که حقوق در دوسلدورف ۲۴% از برلین بیشتر است. این شهر به دلیل امکانات تفریحی و رشد اقتصادی ثابت برای خرید ملک در المان مورد توجه مهاجرین است. نرخ میانگین هر متر مربع خانه در دوسلدورف حدود ۵۲۰۰  یورو می باشد.

شما می توانید برای مشاوره در مورد شرایط مهاجرت به آلمان و مهاجرت به دیگر کشور ها به وکیل لند  مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *