ازدواج یکی از روش های مهاجرت به خارج از کشور محسوب می شود. اگر قصد مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج را دارید، برای بررسی روش های دریافت اقامت با ما همراه باشید.

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته صنعتی جهان بوده که امکان دریافت اقامت و شهروندی از طریق ویزای ازدواج را به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا ارائه می نماید اما برای مهاجرت نیاز به طی مراحل اداری و ازدواج با شهروند مقیم آلمانی خواهید داشت که در ادامه به این شرایط می پردازیم.

شروط دریافت ویزا

برای اخذ ویزای ازدواج سه شرط اساسی وجود دارد. شرط اول ازدواج شما است که باید به صورت رسمی در کشور آلمان ثبت شده باشد. شرط دوم همسر شما باید تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی یک زوج در آلمان را دارا بوده و همچنین تسلط به زبان آلمانی و انگلیسی در زمان مصاحبه و ارائه مدارک الزامی خواهد بود.

در نظر داشته باشید لزومی به ثبت ازدواج در کشور آلمان وجود ندارد. شما می توانید در هر کشوری با شهروند آلمانی ازدواج کرده و مدارک رسمی معتبر و ترجمه شده آن را به اداره مهاجرت ارائه نمایید. در ادامه به بررسی بیشتر در مورد مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج می پردازیم.

تابعیت و شهروندی آلمان با ازدواج

بسیاری از افراد با هدف دریافت شهروندی و پاسپورت کشور آلمان با فرد آلمانی ازدواج می نمایند. پس از اخذ ویزای اقامتی در کشور آلمان می توانید به اقامت به همراه همسر خود پرداخته و پس از گذشت ۲ سال ازدواج به اقامت و اخذ تابعیت یا شهروندی بپردازید. در نظر داشته باشید رعایت شروط ازدواج و پرداخت هزینه های درخواست تابعیت نیز الزامی است.

معایب و مزیت های ازدواج با شهروند آلمانی

با اخذ اقامت از طریق ازدواج می ‌توانید اشتغال داشته و آزادانه بدون نیاز به ویزا در اتحادیه اروپا سفر نمایید. اجازه تحصیل و برخورداری از بیمه تامین اجتماعی و سلامت برای متقاضیان ارائه می شود. می توانید از خدمات تامین مسکن، اخذ وام و کمک هزینه فرزندان و شهروندان آلمانی استفاده نمایید. سرانجام پس از طی این مراحل، امکان اخذ شهروندی آلمان وجود دارد.

شروط قانونی جهت ازدواج

بسیاری از مهاجران اقدام به ازدواج صوری با شهروندان آلمانی می نمایند تا بتوانند اقدام به اخذ اقامت نمایند. برای ازدواج باید حداقل دارای ۱۸ سال سن بوده و باید ۲۱ روز در محل ازدواج خود زندگی کرده باشید. در نظر داشته باشید امکان ازدواج افراد خارجی یا ویزای توریستی در آلمان وجود ندارد و باید برای این کار ویزا های سه ماهه الی شش ماهه تهیه نمایید.

برای اطلاع از روش های دریافت ویزای موقت سه یا شش ماهه همچنین پذیرش تحصیلی، اخذ اقامت کشور های اروپایی و آمریکایی و اطلاع از جاب آفر اروپایی به سایت وکیل لند مراجعه نمایید.

مراحل دریافت ویزا و مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

جهت انجام فرآیند اقامت از طریق ازدواج باید به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت یا کنسولگری کشور آلمان در ایران مراجعه نمایید. ارائه مدارک معتبر از جمله پاسپورت و گواهی ازدواج اهمیت بسیار بالایی دارد. در ادامه مدارک شما بررسی شده و ممکن است حداکثر تا ۳ ماه جواب نهایی به شما ارائه شود. پس از آن ویزای کشور آلمان را دریافت کرده و حداکثر سه ماه فرصت سفر و ورود به کشور آلمان را خواهید داشت.

در ادامه و در ثبت احوال منطقه سکونت خود ثبت نام کرده و طی مراحل قانونی خود می‌ توانید در این کشور به زندگی و فعالیت بپردازید

انحلال تابعیت قبلی

پس از انجام پروسه اداری اخذ اقامت، تابعیت قبلی شما منحل شده و دیگر به عنوان مقیم ایرانی نمی‌ توانید به فعالیت بپردازید. در نظر داشته باشید ممکن است در زمان مصاحبه در مورد وضعیت زندگی، آشنایی با نظام حقوقی و اجتماعی سوالاتی مطرح شود. اطلاع از مهارت های شنیداری و نوشتاری زبان آلمانی، تعهد به اصول آزادی و دموکراسی مطابق با قانون اساسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از چند سال به دلیل ازدواج اجازه اقامت می گیرید؟

درخواست اجازه اقامت پس از ازدواج در آلمان بلافاصله پس از ازدواج می توان برای اجازه اقامت اقدام کرد.
همسر خارجی این حق را دارد که بلافاصله پس از ازدواج رسمی برای اجازه اقامت اقدام کند. سپس او باید با یک مجوز اقامت معتبر در رابطه زناشویی برای مدت یک تا سه سال در آلمان زندگی کند – این تصمیم توسط مقامات صالحه مهاجرت گرفته می شود.

سخن آخر

بحث امروز ما در مورد مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج بود و سعی کردیم به شروع دریافت ویزا تابعیت و شهروندی آلمان اشاره نماییم. اگر سوالی در رابطه با مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، تحصیل، جاب آفر، جستجوی کار و غیره دارید، با وکلای متخصص مجموعه وکیل لند در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط :

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای کاری آلمان