کشور آلمان کشوری دارای قاعده و نظم مشخص است و اگر شخص تمایل به زندگی در کشوری قانونمند و منظم دارد، آلمان گزینه مناسبی ا ست. درآلمان میزان تولید و خدمات زیاد است و از نظر اقتصادی کشوری قدرتمند است و بخش بالایی از میزان درامد مختص صادرات است. مسلما با این شرایط شهروندان آلمانی از کیفیت زندگی مطلوبی برخوردار هستند. امکانات بسیاری درآلمان از قبیل خدمات بیمه، فرهنگی، اجتماعی، بازنشستگی، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان، تفریحی در رده بالای سطح کیفی خود در دنیا قراردارند، همینطور تحصیل در مدارس و دانشگاههای دولتی این کشور برای شهروندان یا افرادی که اقامت دارند همینطور افرادی که اقامت تحصیلی دارند نیز رایگان است اقامت کاری کشور آلمان در انتخاب یک کشور برای مهاجرت عوامل بسیاری حائز اهمیت است منجمله: شرایط امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، آب و هوا، هزینه های زندگی و … درک کلی از هزینه های زندگی در آلمان برای افرادی که قصد مهاجرت دارند لازم و ضروری اسث. این که آلمان کشور گرانی محسوب می شود یا نه بستگی به عواملی از جمله سبک زندگی، موقعیت کاری، میزان درآمد و بودجه و نیازهای شخصی هر فرد دارد.

هزینه های زندگی در آلمان

مقایسه هزینه های زندگی در آلمان با سایر کشورهای اروپایی

زندگی در آلمان بخصوص در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی گران محسوب نمی شود. در این مبحث به بررسی هزینه های زندگی در آلمان می پردازیم لازم به ذکر است آلمان جز کشورهایی است که هزینه زندگی در آن در سطح پایینی قرار دارد و هزینه زیادی نیاز نیست. در واقع در آلمان  شخصی که صاحب شغلی باشد می تواند با حقوق دریافتی هزینه های زندگی خود را پرداخت کند. با این وجود هزینه های زندگی در شهر های مختلف آلمان متفاوت است به عنوان مثال در شهر مونیخ هزینه ها نسبت به شهر های دیگر بالاتر است. مخارج اصلی زندگی شامل اجاره مسکن، آب و برق، مواد غذایی ، حمل و نقل، بیمه درمانی و … می باشد که به طور میانگین این میزان برای هر فرد حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو می باشد. تامین مسکن در شهر های آلمان از اصلی ترین مواردی است که در هزینه ها باید برای آن برنامه ریزی داشت. مرحله بعدی مخارج مربوط به خوراک و تغذیه و پوشاک است. در کنار آن خدمات بیمه درمانی اینترنت آب و برق از دیگر هزینه ها هستند. مالیات بر درآمد یکی از قوانین دولت آلمان است که با توجه به میزان حقوق دریافتی از ان کسر می شود که دولت  صرف بهبود رفاه عمومی و افزایش امکانات به مردم می کند. هزینه های مربوط به تفریح و خوش گذرانی و سفر نیز از دسته هزینه هایی است که برای بالا بردن کارایی هر فرد و ایجاد انرژی نیاز است. کشور آلمان  برای پوشش مخارج زندگی در سال ۲۰۲۲ ماهیانه نیاز به حدود ۸۵۳  (یورو) تمکن مالی را اعلام کرده است.

هزینه های زندگی در آلمان

اقامت کشور آلمان

مزایا و معایب زندگی در  آلمان

این کشور یکی از کارآمدترین و موفق ترین سیستم های حمل و نقل در میان کشورهای اروپایی را داراست، درآلمان هزینه تحصیل دانش آموزان و دانشجویان دانشگاههای دولتی رایگان است. از نظر درمانی دارای کیفیت مطلوب بهترین امکانات با قیمت مناسب هستند. بیشترین مرز کشوری با کشورهای معتبر را دراروپا دارد. این کشور مهاجر پذیر است و از افراد خارجی واجد شرایط برای ویزای کار و تحصیل استقبال می کند. از جمله ایرادات این کشور میتوان به بالا بودن هزینه یادگیری زبان آلمانی همینطور اجاره بهای سنگین در برخی از شهرها اشاره کرد.

هزینه مسکن در شهر های آلمان

انتخاب شهر مناسب می تواند تا مقدار زیادی باعث صرفه جویی در هزینه ها شود. در منطقه شمالی  به عنوان مثال شهر برلین برای زندگی شرایط مناسب و مقرون به صرفه ای را داراست. در منطقه جنوبی آلمان مانند شهرهای مونیخ و اشتوتگارت از گرانترین شهر های آلمان هستند. لایپزیگ  در قسمت شرقی  نقشه آلمان از ارزانترین شهرهاست. شهر های بزرگتر و به طبع مراکز شهر ها معمولا قیمت املاک بالاتر است. در کل قیمت خانه به لوکیشن ،سال ساخت، متریال مصرفی، امکانات و متراژ بستگی دارد و مرکزیت یا اطراف شهر بودن نیز از عوامل موثر در قیمتهاست.

مسکن

بیشتر مهاجران ایرانی طبق آمار در شهر های زیر زندگی می کنند:

 • فرانکفورت
 • دوسلدور
 • هامبورگ
 • لایپزیگ

از نظر جایگاه در آلمان و اروپا و سطح کیفیت زندگی در شهر های آلمان به ترتیب شهر های زیر در الویت قرار دارند:

 1. مونیخ
 2. دوسلدورف
 3. فرانکفورت
 4. اشتوتگارت
 5. هامبورگ
 6. برلین
 7. کلن

برلین با اینکه پایتخت آلمان و جز مکانهای هیجان انگیز به شمار میرود هزینه های زندگی در آن ارزانتر است و جزو شهر های محبوب برای مهاجرین به شمار می رود.

هزینه حمل و نقل

آلمان  یکی از کارآمدترین و موفق ترین سیستم های حمل و نقل در میان کشورهای اروپایی را داراست، وسیله های مختلفی برای رفت و امد در آلمان وجود دارد و دارای شبکه حمل و نقل گسترده ایست . حتی در کوچکترین شهرهای آلمان، سیستم اتوبوسرانی منظم با جداول زمانی  منظم وجود دارد. که نرخ مناسبی نسبت به تاکسی دارد و در شب نیز فعال هستن و گزینه مناسبی برای رفت آمد است با توجه به سیستم های موجود در آلمان بدون داشتن ماشین می توان به راحتی رفت و امد کرد و به سفر رفت. یکی از موارد جالب که در آلمان فرهنگ سازی شده استفاده از دوچرخه و امکانات فراهم شده برای آن است. هزینه حمل و نقل در آلمان بخصوص در مقایسه با کشورهای شمالی و غربی اروپا نسبتا پایین است. هنگامی که به آلمان مهاجرت میکنید اگر قصد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را دارید گزینه های مختلفی برایتان وجود دارد از قبیل قطار، اتوبوس، مترو، تراموا. که میتوان کارت سفر ماهانه به مبلغ ۸۰ تا ۱۰۰ تهیه کرد.  هزینه حمل و نقل در آلمان به ازای  ۱ لیتر بنزین  حدود ۱.۳۳ یورو است.

هزینه مواد غذایی

به طور کلی با توجه به اینکه اقتصاد آلمان با بهترین شیوه تحت کنترل است قیمت مواد غذایی از ثبات نسبی برخوردار است. همینطور وجود رتبه بالای تولید ناخالص داخلی در آلمان، موجب بالارفتن قدرت خرید مردم شده است و دومین کشور از نظر قدرت خرید در اروپا است و کالاهای اصلی به دلیل تولید بسیاری از محصولات گران نیستند. سوپر مارکت های  Aldi و Lidl سوپرهایی هستند که به طور متوسط ​​با حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد صرفه جویی در هزینه می توان از آنها خرید کرد . در هر هفته  غذاهای اصلی تقریبا بین ۴۰ تا ۵۰ یورو هزینه دارد. میتوان گفت خوردن ناهار در بیرون منزل با هزینه بین ۵ الی ۱۱ یورو مقرون به صرفه است .

هزینه پوشاک

این هزینه به عوامل مختلفی منجمله سبک لباس پوشیدن، برند لباس، شهری که از آن خرید می کنید، دارد. با این حال این هزینه با کشور های هم مرز تقریبا یکسان است و پوشاک از کیفیت خوبی برخوردار است.

هزینه بیمه و درمان

بیمه مراقبت های بهداشتی در آلمان بدون توجه به اقامت و درآمد اجباریست و جز هزینه هاییست که مهاجر باید حتما آن را در نظر بگیرد . در کل دو نوع بیمه درمانی درآلمان وجود دارد: بیمه سلامت عمومی و بیمه سلامت خصوصی که بسته به اینکه مایل به پرداخت چه مقدار حق بیمه و چه نوع تحت پوششی هستید می توان انتخاب کرد. هزینه پوشش خدمات درمانی با توجه به حق بیمه و شرایط بین ۸۰ تا ۱۵۰۰ یورو متفاوت است اما بیمه سلامت عمومی (GKV) که اجباریست ماهانه ۷۰ الی ۸۰ یورو میباشد. با داشتن کارت شهروندی در آلمان تنها ۱۰% هزینه های درمانی را باید پرداخت کرد

هزینه مالیات

منبع اصلی درآمد دولت آلمان مالیات است. مهمترین مالیات برای کارمندان مالیات بر درآمد است که برای کارمندان توسط کارفرما از روی حقوق پرداخت می شود. نرخ مالیات با توجه به درآمد متغیر است و بین ۱۴% تا ۴۵% میزان مالیات بردرآمد می باشد. بیشترین نرخ مالیات ( ۴۵%) به حقوق سالانه افراد مجرد  با حقوق بالاتر از  ۲۷۵،۶۱۳ یورو و افراد متاهل با حقوق بالاتر از ۵۰۱،۴۶۲ یورو در سال تعلق میگیرد.

هزینه آب و برق

متاسفانه قیمت برق در آلمان بالاست و برای هر کیلووات ساعت برق مصرفی، باید ۲۹.۴۲ سنت  باید پرداخت شود به طور متوسط برای یک خانه ۸۵ متری ۲۱۵ یورو هزینه برق مصرفی می شود.

هزینه تفریحات

در هر کجای دنیا هزینه ای برای تفریح لازم است تا بتوان با انرژی بیشتر به کار و زندگی پرداخت این هزینه در آلمان به سبک و علایق فرد به تفریح بستگی دارد.  اگر اهل ورزش هستید هزینه عضویت در باشگاه ورزشی به طور میانگین حدود ۳۰ یورو و اگر اهل سینما هستید  قیمت بلیط سینما حدودا ۱۰ یورو می باشد.

درآمد درآلمان

میزان درآمد بسته به نوع شغل افراد متفاوت است و به عواملی از جمله سابقه فرد، میزان تحصیلات، ساعت کاری، تخصص و شهری که در آن مشغول به کار هستید دارد.  . مشخص است فرصت شغلی در شهر های بزرگ و پرجمعیت آلمان بیشتر و به طبع حقوق بالاتری نسبت به شهر های دیگر دارد ولی باید این را نیز در نظر گرفت که  هزینه های زندگی در شهر های بزرگ بالاتر است .  در آلمان سه ایالت هسن، بادن-وورتمبرگ و هامبورگ میزان حقوق دریافتی برای شغل های مختلف به ترتیب در بالاترین سطح خود قرار دارند و نسبت به متوسط حقوق درکل آلمان به میزان ۱۴% الی ۶%  بیشتر است. به طور متوسط درآمد یک مهندس جوان یا یک کارمند معمولی حدودا ۳۵۰۰ یورو می باشد. میزان حقوق دریافتی درآلمان نسبت به کشورهای اروپای شرقی بسیار بالاتر است به طوری که حداقل درآمد در آلمان نسبت به متوسط درآمد کشورهای اروپای شرقی بالاتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *