راهنمایی ویزای تحصیلی اسپانیا: مراحل و مدارک لازم

به جرات میتوانم بگویم که یکی از پرطرفدارترین و مورد علاقه ترین ویزای تحصیلی دنیا مخصوصاً برای ایرانیان ویزای تحصیلی اسپانیا می باشد. زیرا بعد از فارغ التحصیلی از این کشور مسیر کار  و کسب درآمد در اروپا بسیار هموار تر می شود. البته دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا کار آسانی نیست.

ما در موسسه مهاجرتی وکیل لند به بررسی چگونگی دریافت و انواع ویزای تحصیلی اسپانیا می پردازیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ویزای تحصیلی اسپانیا چیست؟

بهتر است قبل از اینکه بگویم ویزای تحصیلی اسپانیا چیست؟ ابتدا بدانیم ویزا چیست؟

شاید همه ما با مفهوم ویزا آشنا باشیم  باید بگوییم که ویزا یا همان روادید در واقع اجازه‌نامه‌های است که کشور غیر از کشوری که ملیت آن را دارید به شما جهت اقامت در آن کشور می دهد. باید بدانید که ویزا اعتبار محدودی دارد و اگر قصد مهاجرت دارید باید ویزای خود را تبدیل به اقامت دائم آن کشور کنید.

ویزا انواع مختلفی دارد که ویزای تحصیلی یکی از انواع آن است.

ویزای تحصیلی ویزایی است که به دانشجویان خارجی اجازه می دهد که در یک کشور برای تحصیل اقامت داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه : برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و انجام مراحل آن همراه ما باشید.

ویزای تحصیلی اسپانیا

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا کدامند؟

باید بگویم که کشور اسپانیا برای دانشجویان دو گونه مختلف ویزا صادر می کند که هر کدام از آنها مدت زمان اقامت متغیری دارند این دو ویزای صادر شده برای دانشجویان توسط اسپانیا عبارتند از:

ویزای کوتاه مدت

این ویزا برای دانشجویانی که قصد شرکت در دوره آموزشی کوتاه دارند، صادر میگردد (این نوع ویزا معمولاً کمتر از ۹۰ روز اعتبار دارند) این ویزا معمولاً برای دانشجویانی صادر می‌شود که مدت تحصیل آنها سه تا شش ماه می باشد.

ویزای تحصیلی بلند مدت

دانشجویانی که قصد تحصیل یک دوره کامل در اسپانیا را دارند باید ویزای بلند مدت دریافت کنند توجه داشته باشید که مدت زمان اعتبار این ویزا ها حداقل شش ماه می باشد که برخی از این ویزا ها قابل تمدید هستند و برخی دیگر را نمی توان تمدید کرد.

توجه داشته باشید که این ویزاها حتی نوع بلند مدتش با ویزای کاری اسپانیا کاملاً متفاوت می باشد و اگر کسی قصد این را دارد که بعد از فارغ التحصیل شدن در این کشور کار کند باید برای آن درخواست ویزای کاری کند، از دیگر نکات جالب ویزای اسپانیا این است که دارندگان انواع ویزای تحصیلی این کشور می توانند در اتحادیه اروپا نیز سفر کنند و مادامی که ویزای آنها اعتبار دارد نیازی به دریافت ویزای سایر کشورهای اتحادیه اروپا نخواهند داشت.

شرایط مورد نیاز برای ویزای تحصیلی اسپانیا

باید بگویم که دانشجویان برای درخواست و دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا به مدرک زبان و مدرک تمکن مالی نیاز دارند.

برخی از افراد برای گرفتن مدرک زبان در کشور اسپانیا هم درخواست ویزا می کنند اما  با وجود اینکه کالج های اسپانیا امکان برگزاری دوره های زبان اسپانیایی و انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده اند اما درخواست تحصیل در دوره های زبان برای سفارت اسپانیا در ایران به اندازه کافی متقاعد کننده نیست و به احتمال زیاد با مخالفت مسئولین مواجه می شود. به همین خاطر توصیه می شود دانشجویانی که قصد مهاجرت به اسپانیا دارند مدرک زبان اسپانیایی و انگلیسی را در خود ایران دریافت کنند.

از آنجایی که تمکن مالی بسیار شرط مهمی برای گرفتن ویزای تحصیلی همه کشورها می باشد دانشجویان برای اثبات تمکن مالی باید حساب معتبر داشته باشند و در این حساب هزینه تحصیل در کشور اسپانیا را در آن حساب نگهداری کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان در کشور اسپانیا می تواند در حین دوران دانشجوی کار کنند و بخشی از هزینه تحصیل خود را فراهم کنند. باید به این موضوع اشاره کنیم که ساعت کاری برای دانشجویان در کشور اسپانیا

۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته می باشد.

برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا چه مدارکی لازم است؟

برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور مدارک مختلفی نیاز است که ما در ادامه به صورت تیتروار به آنها اشاره می کنیم.

  • داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات و ترجمه آن
  • انگیزه نامه ای که در آن انگیزه تحصیل در کشور اسپانیا و مخصوصاً دانشگاه مورد نظر ذکر شده باشد.
  • رزومه کامل تحصیلی
  • مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی
  • مدارک احراز هویت و ترجمه آنها
  • نامه پذیرش از خوابگاه  و یا تعیین اقامتگاه مورد نظر در کشور اسپانیا
  • تکمیل فرم های مربوط به دانشگاه مورد نظر

و در نهایت شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه مورد نظر، البته در این مورد باید بگوییم که برخی از دانشگاه ها صرفاً با توجه به رزومه تحصیلی دانشجو را می پذیرند و آزمون ورودی ندارند.

پس از گذراندن این مراحل شما می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید.